Przejdź do głównej zawartości

Dzień liczby Pi

 


14.03 obchodzimy dzień liczby Pi. Zebrałam kilka pomysłów na obchodzenie tego dnia.

1. Badamy liczbę Pi - przygotowujemy okrągłe przedmioty mierzymy ich obwody - za pomocą sznurka, miarki, mierzymy średnicę i obliczamy Pi. Zbieramy dane w tabeli i analizujemy.

2. Miasto liczby Pi. 
Rysujemy szerokości jednej kratki wieżowce, których wysokość odpowiada kolejnym cyfrą Pi - czyli 3  1  4 ...

Możemy przygotować karty z różnymi wzorami do uzupełnienia, np. koładołączyć np. do tego kod karta w trójkątyArchitekt zostawił nam rozpoczęty projekt miasta musi go dokończyć według jego pomysłu. Znajdź reguły i dokończ projekt. 

3. Kodujemy obraz liczby Pi. Wybrałam różne kolory, bo przy jednym dzieci kolorują całymi pasmami, nie ma efektu o który nam chodzi - odczytywania kodu. 
Rysuj według kodu:  

4. Znajdź swoją datę urodzenia w rozwinięciu liczby Pi. Do tego posłuży nam strona http://mypiday.com?date=02-05-74&ck=fae34b68A jeżeli chcesz policzyć ile masz Pi - lat wejdź na stronę: http://pidays.jtey.com/20/04/1990

5. Dla lubiących sztukę i matematykę polecam artykuł https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2015/03/14/10-stunning-images-show-the-beauty-hidden-in-pi/ w którym dowiemy się jaką inspiracją dla artystów jest liczba Pi. 

6. Chcesz się sprawdzić ile pamiętasz cyfr liczb Pi? 

7. Liczba Pi i rozszerzona rzeczywistość? Tak, Quiver z okazji dnia liczby Pi udostępnił tematyczną kolorowankę.


9. Zakodowana wiadomość, tajna wiadomość - generator
10. Na koniec wiersz, który może być inspiracją dla naszych uczniów - może stworzą własne?
  
O pi, Marta Jucewicz

Jaś o kole z werwą dyskutuje, 3,14159


bo dobrze temat ten czuje. 26535


Zastąpił ludolfinę słowami wierszyka. 8979


Czy ty już odgadłeś, skąd zmiana ta wynika? 32384626


Udanego Dnia LUDOLFINYKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Tejmniczy ogród

Tajemniczy ogród, moja inspiracja do wyzwania w  artgrupaatc . Nocne pomysły i powstało jeszcze jedno ATC - Tajemniczy ogród....

Superkoderzy - Zielona Góra

Od roku jestem trenerem w programie Superkoderzy - fundacji Orange. Po przerobieniu dwóch ścieżek - przyrodniczej i majsterkowiczów - mam przyjemność dzielić się swoja wiedzą z innymi nauczycielami. Pierwsza moja grupa czekała na mnie w Zielonej Górze.  O programie możecie poczytać  tutaj.  W tej edycji udział bierze 120 szkół z całej Polski, w tym ponad 70 wybrało ścieżkę " Majsterkowicze". Zapraszam na fotorelację z Zielonej Góry - 2.09.2017r.

Ogród japoński Wrocław - jesiennie